Personalizácia a Výber SME

Autor: Informácie o blog.sme.sk | 22.2.2006 o 11:55 | (upravené 11.1.2013 o 12:30) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  76038x

Na stránke blog.sme.sk zavádzame možnosť personalizácie. Ak chcete, odteraz si môžete sami zvoliť, články ktorých autorov sa majú na blog.sme.sk zobrazovať a ktorých naopak neuvidíte.

Prečo personalizácia

Na blog.sme.sk máme registrovaných už takmer 25-tisíc blogerov a denne sú tu zverejnené desiatky nových článkov. To je oveľa viac, ako môže ktorýkoľvek zamestnaný človek stihnúť prečítať. Keďže čas čitateľov je obmedzený, zvyšujúcim sa počtom blogerov trpia najviac tí kvalitnejší - ich texty zanikajú medzi menej dobrými, čo sa nám zdá škoda.
Vytvorili sme preto systém, ktorý počet článkov na titulnej stránke zníži, ale zároveň každému umožní, aby sám rozhodol, ktorých autorov nechce čítať (prípadne i naďalej čítal všetkých). Zmena neznamená úplné vyradenie článkov nezaradených do Výberu SME alebo vášho Vlastného výberu z titulnej stránky - len sa presunú z hlavného stĺpca do užšieho, pravého stĺpca v dolnej časti blog.sme.sk (+ v exporte z blogov na titulnej strane www.sme.sk sa budú zobrazovať len titulky blogerov zaradených do Výberu).

Tri možnosti personalizácie

1. Všetky články
Zobrazia sa vám úplne všetky články všetkých autorov - táto voľba je identická so zobrazením, ktoré ste používali do zavedenia personalizácie. (Nezobrazia sa len autori, ktorí boli z titulnej stránky vylúčení po hrubom porušení Kódexu blogera.)

2. Výber SME
Výber SME je štandardná voľba po prvom otvorení stránky blog.sme.sk, kým si nezvolíte inú možnosť. Do Výberu sú zaradení blogeri, ktorých články patria podľa správcov blog.sme.sk prevažne medzi tie zaujímavejšie a ich autori argumentujú slušne a korektne. Výber SME je čisto subjektívnym výberom určeným pre ľudí, ktorí na stránku prišli prvýkrát, nemajú ešte obľúbených ani neobľúbených blogerov a chcú si prečítať niečo kvalitnejšie.
Pri spustení personalizácie bolo do Výberu SME zaradených 85 % všetkých blogerov (461 z 540 aktívnych autorov). Toto číslo sa môže v budúcnosti meniť tak, aby počet článkov uverejnených denne na blog.sme.sk zostával viac-menej konštantný.
Noví blogeri sú do výberu SME zaraďovaní automaticky a zotrvajú v ňom až kým nenastane dôvod, aby boli z neho vyradení. Do Výberu SME sú automaticky zaradení aj všetci VIP blogeri.

Ako zistím, ktorí blogeri nie sú vo Výbere SME?
Zoznam nájdete po kliknutí na "Vlastné nastavenie" a potom Aktuálny zoznam blogerov nezaradených do Výberu SME.
Na blog.sme.sk sa pri nastavení "Výber SME" zobrazujú články blogerov, ktorí sú vo Výbere, v hlavnom, strednom stĺpci spolu s perexmi.
Články autorov, ktorí vo Výbere nie sú, sa zobrazujú vpravo dolu pod kalendárom v rubrike "Články mimo vášho výberu" (len titulky).

Ak s našim výberom nesúhlasíte, jednoducho si zvoľte Všetky články (stačí na to jediné kliknutie) alebo Vlastné nastavenia a vytvorte si vlastný zoznam obľúbených a neobľúbených blogerov.

3. Vlastné nastavenie
Tu si môžete nastaviť zoznam blogerov, ktorých články sa vám na titulke blog.sme.sk (pri zvolení "Vlastné nastavenie") nebudú zobrazovať. Štandardne máte k dispozícii dve východiskové pozície:
1. Prázdny zoznam - vo Vlastnom výbere sa vám zobrazujú všetci blogeri, ručne musíte pridať všetkých, ktorých čítať nechcete.
2. Zoznam zhodný s Výberom SME. Vyradení sú všetci, ktorých SME považuje za slabších, respektíve, ktorí porušujú kódex, k nim si môžete pridať ďalších, ktorých čitať nechcete.

Blogera môžete zo svojho osobného zoznamu vyradiť buď na stránke s nastaveniami, alebo kliknutím na "...vyraďte zo zoznamu blogerov" úplne na konci ktoréhokoľvek jeho článku.

Na čo slúži PUID?
Ak čítate blogy na viacerých počítačoch, nemusíte si všade zvlášť nastavovať osobný zoznam (ne)obľúbených blogerov. Stačí, ak to urobíte na jednom počítači, skopírujete si svoje UID a na ďalšom počítači jednoducho zadáte do prehliadača adresu v tvare http://blog.sme.sk/pers_info.asp?puid=PUID000000000. Tým sa automaticky aj na druhom počítači nastaví váš osobný zoznam blogerov.
Túto adresu zároveň môžete poskytnúť aj iným ľuďom, ak chcete, aby si prezreli váš zoznam obľúbených blogerov a čítali blogy tak, ako ich vidíte vy. Ak však niekomu poskytnete svoje PUID, dostane zároveň aj možnosť zmeniť váš zoznam blogerov!
PUID nijako nesúvisí s vašou registráciou v diskusiách alebo na blogu a neumožňuje vás identifikovať.

Prečo si môžem nastaviť personalizáciu len podľa blogerov a nie zvoliť aj rubriky, ktoré chcem vidieť?
1. Mnohí blogeri nezaraďujú texty do rubrík správne, prípadne to robia zámerne nesprávne (napr. články o Viere do rubriky Veda a naopak), toto kritérium teda nemožno celkom spoľahlivo používať ako relevantné pre triedenie textov.
2. Ak by sme umožnili triedenie podľa rubrík aj podľa autorov, systém by bol neprimerane zložitý a nebol by už pochopiteľný na prvý pohľad (napr. môj obľúbený autor napísal niečo v rubrike, ktorú nemám rád - má sa mi článok zobraziť alebo nie?). Triedenie článkov podľa rubrík je už teraz možné, pridávame preto v rámci personalizácie len nové triedenie podľa autorov.

Som bloger a bol som vyradený z Výberu SME, čo mám robiť? Skončil sa môj blogovací život?


Prečo som bol vyradený?
Stránku blog.sme.sk spravuje denník SME a preto aj o výbere SME rozhodujú správcovia blog.sme.sk na základe vlastných subjektívnych kritérií (keďže objektívne kvalitu odmerať nevieme). Do Výberu SME sú vo všeobecnosti zaraďovaní ľudia, ktorí:
1. píšu články, ktoré považujeme za kvalitné a najviac prínosné pre našich čitateľov
2. správajú sa kultivovane v diskusiách (pod článkami aj v interných diskusiách)
3. bez výnimky dodržiavajú kódex blogera
4. nezakazujú diskusie k svojim článkom (výnimky vo vážnych prípadoch povoľujú správcovia)
5. majú aspoň 15 rokov.

Čo ak považujem svoje vyradenie za nespravodlivé a pripadá mi ako hnusná cenzúra?
V tom prípade ste si zvolili na blogovanie zlý server - už pri registrácii sme vás totiž upozornili, že nemáte automaticky právo na zobrazenie vašich textov na titulnej strane a že je to len výsada pre blogerov, ktorých my sami považujeme za najprínosnejších.
Ak s takýmito podmienkami blogovania nesúhlasíte, odporúčame vám založiť si blog na niektorom z iných blogovacích serverov, napr. blogger.com alebo bloguje.cz.

Ak akceptujem právo SME robiť Výber a predsa by som sa doň rád niekedy vrátil, čo mám robiť?

Výber SME sa neustále sleduje a dopĺňa a blogeri sa budú presúvať oboma smermi, takže tak ako ste boli vyradení, môže byť kedykoľvek rozhodnuté o vašom vrátení. Šance na to dostať sa do Výberu môžete zvýšiť takto:

1. Prečítajte si ešte raz Kódex blogera, a potom ešte raz.
Z Výberu SME sú blogeri okrem iného vyraďovaní kvôli nedodržiavaniu pravidiel - zabúdajú vypĺňať spoločnú rubriku, používajú klamlivé titulky, uverejňujú texty skopírované z e-mailov, neslušne diskutujú a podobne.

2. Nesnažte sa dostať na titulnú stranu všetky svoje články.
Správcovia vás hodnotia na základe fiktívneho priemeru kvality vašich článkov. Ak produkujete množstvo textov a všetky, bez ohľadu na ich hodnotu pre čitateľa dávate na titulku, ich priemerná kvalita zákonite klesá, až môže viesť k vyradeniu z Výberu. Ak píšete aj zápisky, ktoré majú hodnotu najmä pre vás a pre vašich kamarátov, ale nie pre každého náhodného čitateľa, naučte sa používať možnosť dať článok "len na osobný blog" a nezaraďujte ich na titulnú stránku.
Zároveň takto čitateľov naučíte chodiť priamo na váš blog a nie iba náhodne klikať na vaše texty, keď sa objavia na blog.sme.sk.

3. Starajte sa o svoju návštevnosť sami.
Blog.sme.sk sa od ostatných blogovacích serverov odlišuje tým, že blogeri získavajú návštevnosť od SME zadarmo a automaticky, kým inde sa o ňu musia postarať sami. Vyradením z Výberu SME len prichádzate o časť bonusu navyše, ktorý ste dostávali, ale to neznamená, že si nemôžete viesť súkromný blog ako ktokoľvek iný na inom serveri (stále budete v miernej výhode, pretože z blog.sme.sk k vám stále budú prichádzať návštevníci, ktorí majú zvolené Všetky články namiesto Výberu SME - tých je dokonca väčšina).

Tento dokument bol naposledy aktualizovaný 1. 6. 2011.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?