Help

Autor: Informácie o blog.sme.sk | 26.2.2009 o 0:00 | (upravené 31.5.2012 o 0:16) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  36969x

Stručné a jednoduché odpovede na otázky blogerov/blogeriek kladené technickej podpore blog.sme.sk. Samozrejme to nie sú všetky problémy a otázky, s ktorými sa blogeri obracajú na technickú podporu. Dopĺňame ich postupne, najmä podľa toho, ako sú časté. Podrobnejšie informačné texty k blogu SME nájdete v ďalších návodoch publikovaných na info.blog.sme.sk alebo pomocou odkazov napravo. Ak máte nejakú otázku k fungovaniu a tvorbe blogu na SME.sk, ktorá v tomto Pomocníkovi nie je vysvetlená, napíšte na e-mailovú adresu technickej podpory blogu SME.

Obrázok do článku (do 500 pixelov)
Veľký obrázok (kliknutím, šírka viac ako 500 pixelov)
Obrázok meniaci sa ukázaním myšou
Pozadie blogu
Vlastné video do článku
YouTube video do článku
Google video do článku
iframe (fotky.sme.sk, mapa Google, anketa) (AKTUALIZOVANÉ – 26.2.2009)
JavaScript do článku
MP3 do článku
Multimédiá do položky O mne
Vloženie odkazu
Písmo v článku je nečakane malé/veľké
Zvláštny kód v perexe
Článok je v Internet Exploreri "odseknutý" (NOVÉ – 16.2.2009)
Vo vizuálnom editore vynecháva prázdne riadky
Fotka blogera/-rky
Položky Odporúčam (Čo čítam, Čo počúvam...)
Zoznam blogerov
Načítanie novej verzie obrázka (vymazanie cache)
Celková karma
Karma článku
Výpočet karmy článku
Článok bez klikania na karmu
Kde sa opýtať na informácie
Čas článku
Požiadavky RSS
Prvý článok
Zoznam Moje články neukazuje všetky články (NOVÉ – 7.2.2009)
PrintScreen (snímka obrazovky)
Preberanie článkov do rubrík
Cookies
Ako napísať "krátky" článok
Osobné rubriky
Počítadlo návštev na blogu
Honoráre za články
Zabudnuté heslo
Vymazanie článku (NOVÉ – 7.2.2009)
Zrušenie celého blogu

DISKUSIE

Konto blogera a konto diskutujúceho
Odkaz na blog v diskusiách
Zmena e-mailu v diskusiách
Karma diskutujúceho
Úprava zverejneného príspevku v diskusii
Na diskusie.sme.sk si systém nepamätá prihlásenie
Diskusný príspevok bez stopy zmizol!
Zrušenie konta diskutujúceho


Obrázok do článku (do šírky 500 pixelov)
Postup je určený blogerom, ktorí vytvárajú článok vo Vizuálnom editore. Obrázky možno vkladať aj v HTML editore, vyžaduje to však znalosť tvorby v HTML, spoločný je bod 2 – obrázky treba odovzdať do manažéra súborov (tlačidlo manažéra sa nachádza aj v HTML editore).
1. Prejdite do vytváraného článku a stlačte hore tlačidlo Príloha - súborový manažér.
2. Otvorí sa manažér, kde je Upload nových súborov, pomocou tlačidla Vyhľadať preneste na blog obrázky z počítača.
3. Vráťte sa do vytváraného článku. V článku umiestnite kurzor tam, kam má ísť obrázok. Stlačte tlačidlo Vložiť obrázok .
4. Otvorí sa menšie okno, tam v kolonke Zoznam sú všetky prenesené obrázky. Vyberte zo zoznamu obrázok, prípadne nastavte ďalšie parametre, a na konci kliknite na tlačidlo Vložiť. Malé okno sa zatvorí a obrázok bude vložený v článku. Podrobné návody na vkladanie obrázkov na blogu sú na stránke Najčastejšie otázky blogerov (časť Ako pridám do textu obrázok?). Obrázok odporúčame vopred pripraviť v počítači na maximálnu šírku 500 pixelov. Nezabudnite, že názov súboru nesmie obsahovať medzery ani diakritiku. Na jednoduché úpravy obrázkov je množstvo vhodných bezplatných programov, stačí napríklad IrfanView.

 

Veľký obrázok (kliknutím, šírka viac ako 500 pixelov)
Do článku možno vložiť aj väčší obrázok, ale vhodné je urobiť to tak, že v článku bude menšia verzia a kliknutím na ňu sa otvorí obrázok v plnej veľkosti na samostatnej stránke. Treba si pripraviť originálny obrázok a jeho zmenšenú verziu (šírka max. 500 pixelov). Postup je rovnaký ako vyššie uvedený s tým rozdielom, že do manažéra súborov dáte obe verzie obrázka a zároveň si aj skopírujete adresu na obrázok v plnej veľkosti (kliknutím pravým tlačidlom myši na veľký obrázok v manažéri a príkazom Skopírovať adresu obrázka alebo podobným). Vložte do článku menšiu verziu obrázka, označte ju tam myšou a kliknite na tlačidlo vkladania odkazu (reťaz). Ako adresu odkazu zadajte skopírovanú adresu veľkého obrázka. Výsledok bude taký, že v článku sa zobrazuje zmenšená verzia a kliknutím na ňu sa otvorí na samostatnej stránke veľká verzia obrázka. Názov súboru nesmie obsahovať medzery ani diakritiku.

 

Obrázok meniaci sa ukázaním myšou
Povedzme, že máte dve snímky rovnakej krajinky – jednu letnú a druhú zimnú. Chcete, aby bola v článku prvá fotka a ukázaním myšou na ňu sa obrázok zmení na druhý. Po presunutí myši z obrázka preč sa opäť ukáže prvá snímka. Pri bežnom vkladaní obrázka do článku vo vizuálnom editore treba v malom okne výberu obrázka (tu vyberte na karte Hlavné zo zoznamu prvú snímku) prejsť aj na kartu Rozšírené, začiarknuť možnosť Alternatívny obrázok, v zozname vybrať druhú snímku a potom aj vybrať v druhom zozname opäť prvý obrázok (ako obrázok, ktorý sa zobrazí pri odchode kurzora z obrázka).

 

Pozadie blogu
Ak chcete ako pozadie blogu (ten obrázok hore) vložiť vlastný obrázok, pripravte si ho v počítači: šírka musí byť presne 770 pixelov a výška najviac 270 pixelov (odporúčame skôr výšku tak maximálne okolo 200 pixelov). Dátová veľkosť musí byť do 50 kB, formát obrázka má byť .JPG. Na jednoduché úpravy obrázkov je množstvo vhodných programov, stačí napríklad bezplatný IrfanView. Nezabudnite, že názov súboru nesmie obsahovať medzery ani diakritiku.

 

Vlastné video do článku
1. V operátore blogu otvorte položku Multimediálne dáta.
2. Kliknite na Pridaj nové video alebo zvuk.
3. Pomenujte svoje video a kliknite na tlačidlo pokračovať.
4. Stlačte tlačidlo Vyhľadať a v počítači vyberte požadovaný videosúbor. Stlačte tlačidlo pošli na náš server. Po dokončení prenosu sa objaví hlásenie o tom, že sa súbor pripravuje.
5. Znova prejdite v operátore blogu do položky Multimediálne dáta. Hore kliknite na názov videa, ktoré je uvedené ako pripravené. Môžete ho skontrolovať (teda prehrať ho). Ak je v poriadku, zmeňte položku Stav na aktívne a stlačte tlačidlo zmeniť. Zapamätajte/poznačte si ID tohto súboru (napr. 2909).
6. Prejdite v operátore blogu do svojho článku, do ktorého chcete vložiť video. Dole pod článkom kliknite na Prílohy k článku. Otvorí sa nové okno, kde nastavte položku Typ prílohy na MM data. Do políčka ID MMData vložte zapamätané/poznamenané ID videosúboru. Do políčka Poloha v texte vpíšte nejaký svoj výraz (napr. mojevideo), pomocou ktorého potom ľahko umiestnite svoje video na ľubovoľné požadované miesto v článku. Začiarknite možnosť Aktívna a nakoniec stlačte tlačidlo zapísať. Zatvorte toto okno a vráťte sa do článku.
7. Na požadované miesto v článku zapíšte výraz ((mojevideo)). Použite teda predtým zvolený výraz a vložte ho medzi dvojité okrúhle zátvorky. Vďaka tomu bude v zobrazení článku tento výraz rozoznaný ako vložené video.
– maximálna odporúčaná veľkosť videosúboru: 45 MB
– maximálna doba prenosu videosúboru na server blogu: 30 minút
– názov súboru nesmie obsahovať medzery ani diakritiku
– podporované formáty videosúborov: väčšina bežných
– bezplatné programy na konverziu videa: FormatFactory alebo SUPER©
Podrobný návod na vkladanie vlastného videa je na tejto stránke.

 

YouTube video do článku
Vo vizuálnom editore článku kliknúť na tlačidlo HTML , otvorí sa nové okno editora HTML, tam vložiť kód Embed skopírovaný z YouTube (object...) a potom kliknúť dole na tlačidlo Aktualizovať. Okno editora HTML sa zatvorí a flash z YouTube bude vložený do článku. Píše sa o tom napríklad aj na konci tohto článku.

 

Google video do článku
1. Napíšte článok vo vizuálnom editore a uložte ho.
2. Prejdite do Blog nastavenie a zmeňte používaný editor na HTML editor.
3. Vráťte sa do článku a vložte do neho kód Embed skopírovaný z Google video.
4. Uložte článok.
5. Potom si môžete v nastavení blogu znova nastaviť vizuálny editor.
Dôležité: Tento článok s kódom Embed Google videa sa už potom nesmie otvárať vo vizuálnom editore, kód by sa mohol stratiť! Do tohto článku treba potom na prípadné úpravy chodiť výhradne v editore HTML.

 

iframe (fotky.sme.sk, mapa Google, anketa) (AKTUALIZOVANÉ – 26.2.2009)
Postup je rovnaký ako pri videu z YouTube. tzn. kliknúť na tlačidlo HTML , otvorí sa nové okno editora HTML, tam vložiť HTML kód a potom kliknúť dole na tlačidlo Aktualizovať. Okno editora HTML sa zatvorí a iframe bude vložený do článku. V súčasnej verzii vizuálneho editora však samotný iframe v okne editora nie je vidno (je však tam). Možno bude vhodnejšie použiť rovno HTML editor. Do tohto postupu patrí tiež vloženie boxu s najnovšími správami SME.sk alebo článkov z obľúbených blogov, ktorý je v testovacej prevádzke.

 

JavaScript do článku
1. Napíšte článok vo vizuálnom editore a uložte ho.
2. Prejdite do Blog nastavenie a zmeňte používaný editor na HTML editor.
3. Vráťte sa do článku a vložte do neho kód JavaScriptu.
4. Uložte článok.
5. Potom si môžete v nastavení blogu znova nastaviť vizuálny editor.
Dôležité: Tento článok s kódom JavaScriptu sa už potom nesmie otvárať vo vizuálnom editore, kód by sa mohol stratiť! Do tohto článku treba potom na prípadné úpravy chodiť výhradne v editore HTML.

 

MP3 do článku
1. Multimediálne dáta > Pridaj nové video alebo zvuk > pomenovať > vyhľadať v počítači > poslať na server.
2. V multimediálnych dátach si po spracovaní zistite ID prílohy a nastavte Stav na Aktívne.
3. Prejdite do článku, dole otvorte Prílohy k článku, nastavte Typ prílohy na MM data, zadajte ID, nastavte na Aktívna, zadajte polohu v texte (napr. pesnicka) a zapíšte zmenu.
4. Teraz sa vráťte do článku a na požadované miesto napíšte ((pesnicka)).
Nezabudnite, že názov súboru nesmie obsahovať medzery ani diakritiku.

 

Multimédiá do položky O mne
Ak chcete na svoj osobný blog vložiť do pravého stĺpca pod fotku nejaký vkladaný prehrávač (napríklad video z YouTube), treba patričný kód embed vložiť v operátore blogu do položky Autor info > O mne. Pozor! Prehrávač by mohol zo stĺpca prečnievať – maximálna šírka (v HTML kóde je to parameter width) je 210 pixelov.

 

Vloženie odkazu
Vkladanie odkazov záleží od toho, ktorý editor článkov bloger používa. Najčastejšie ide o Vizuálny editor (WYSIWYG editor). Editor si možno zmeniť priamo v článku, hore pomocou odkazu "Nevyhovuje vám tento editor? Vyberte si iný". Vo vizuálnom editore sa teda vkladá odkaz na webovú stránku tak, že sa napíše v článku ako normálny text názov odkazu (ten názov sa bude v článku zobrazovať), označí sa tento názov myšou a klikne sa hore na paneli s nástrojmi na tlačidlo Vložiť odkaz . Otvorí sa nové menšie okno, do ktorého sa zadá adresa stránky, prípadne aj vyberú ďalšie parametre odkazu (napr. otváranie do nového okna). Na konci sa klikne na tlačidlo Vložiť. Malé okno sa zatvorí a odkaz bude vložený do článku.

 

Písmo v článku je nečakane malé/veľké
Vkladali ste do článku text z Wordu? To je pravdepodobná príčina. Vtedy treba používať vo vizuálnom editore tlačidlo Vložiť text z aplikácie Word . Často je lepšie vkladať obyčajný text (zo súboru TXT), tým si systém sám nastaví štandardnú veľkosť písma, ktorá vyhovuje väčšine čitateľov. Ak ste už vložili text z Wordu a písmo je malé, skopírujte si text článku do Notepadu (Poznámkový blok), vymažte text článku v editore na blogu a článok uložte (bude na chvíľu prázdny). Potom skopírujte text z Notepadu, vložte ho do článku a článok uložte. Písmo už bude štandardné.

 

Zvláštny kód v perexe
Vložili ste do perexu text z Wordu a objavil sa tam zvláštny kód? Ten do dokumentov vkladá program Word. Kód vyzerá napríklad takto:

Normal 0 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}

Táto chyba je potvrdená u prehliadača Firefox 3. Napravíte to tak, že tento kód jednoducho v editore článku následne vymažete. Chybe sa nabudúce vyhnete tak, že do perexu vložíte text z Wordu tlačidlom Vložiť ako neformátovaný text alebo ho vložíte klasicky, ale z textového editora s obyčajným textom (neformátovaným), čiže napr. z Notepadu (Poznámkového bloku).

 

Článok je v Internet Exploreri "odseknutý" (NOVÉ – 16.2.2009)
Otvorili ste hotový článok v Internet Exploreri a hlavná časť článku je "odseknutá" a nezobrazuje sa ani celý osobný stĺpec? Pravdepodobne je to opäť spôsobené nesprávnym vkladaním textu z Wordu pomocou klasického príkazu Ctrl+V. Ak vo vizuálnom editore teraz otvoríte okno kódu HTML, stlačením tlačidla HTML , uvidíte množstvo kódu, ktorý tam vložil Word. Internet Explorer nedokáže tento kód spracovať a článok "odsekne". Kód vyzerá napríklad takto:

!--[if gte mso 9] xml w:WordDocument w:View Normal /w:View w:Zoom 0 /w:Zoom w:HyphenationZone 21 /w:Hyphe nationZone w:PunctuationKerning / w:ValidateAgainstSchemas / w:SaveIfXMLInvalid false /w:S aveIfXMLInvalid w:IgnoreMixedContent false /w :IgnoreMixedContent w:AlwaysShowPlaceholderText f alse /w:AlwaysShowPlaceholderT ext w:Compatibility w:BreakWrappedTables / w:SnapToGridInCell / w:WrapTextWithPunct / w:UseAsianBreakRules / w:DontGrowAutofit / /w:Compatibility w:BrowserLevel MicrosoftInter netExplorer4 /w:BrowserLevel /w:WordDocument /xml ![endif]--

Chybu napravíte tak, že stlačíte vo vizuálnom editore tlačidlo HTML , vymažete celý obsah tohto okna (teda všetok HTML kód), stlačíte tlačidlo Aktualizovať a článok uložíte (bude teda na chvíľu prázdny). Potom vložíte text z Wordu znova, ale už správne – tlačidlom Vložiť text z aplikácie Word .

 

Vo vizuálnom editore vynecháva prázdne riadky
Klávesom Enter sa zalomí text na nový odsek (teda vynechá sa jeden prázdny riadok). Ak nechcete nový odsek, ale len nový riadok, ukončite riadok klávesovou kombináciou Shift+Enter.

 

Fotka blogera/-rky
V operátore blogu treba ísť do časti Autor info a nalistovať dole časť AUTOR FOTO. Tam tlačidlom Vyhľadať treba vybrať v počítači súbor s fotkou a tlačidlom ZMENIŤ FOTO sa fotka odošle na server. Maximálne rozmery obrázka sú: šírka 180 pixelov, výška 200 pixelov, dátová veľkosť súboru najviac 150 kB. Ak nebudú rozmery dodržané, systém obrázok oreže. Názov súboru by nemal obsahovať medzery ani diakritiku. Prípona súboru musí byť JPG (pozor, nie JPEG).

 

Položky Odporúčam (Čo čítam, Čo počúvam...)
V operátore blogu je naľavo hore položka Odporúčam. Tam sú potom k dispozícii rôzne kategórie, kde možno pridávať aj odkazy na iné stránky. Odkazy treba vždy zadávať aj s predponou http://.

 

Zoznam blogerov
V zozname Blogeri naľavo na hlavnej stránke sú len blogeri/-ky, ktorí majú celkovú karmu vyššiu ako nula. Na to sú potrebné aspoň tri články s nenulovou karmou za posledných 70 dní. V nerozkliknutom stave sú tam zobrazení VIP-blogeri s nenulovou karmou a rozkliknutím sa zoznam rozbalí na všetkých blogerov s nenulovou karmou vrátane tých, ktorí nie sú vo Výbere SME. Autori s celkovou karmou 0,00 v tomto zozname nie sú. Úplný zoznam autorov vrátane fotografií je vyššie, ako Zoznam blogerov.

 

Načítanie novej verzie obrázka (vymazanie cache)
Na načítanie novej verzie obrázka treba vymazať v prehliadači vyrovnávaciu pamäť (cache), resp. obnoviť stránku a zároveň ju vymazať, aby sa načítala nová verzia obrázka. Najrýchlejšie sa to urobí pomocou klávesovej skratky Ctrl+F5. Tá funguje vo viacerých prehliadačoch. Názov súboru nesmie obsahovať medzery ani diakritiku.

 

Celková karma
Celková karma je aritmetický priemer karmy článkov a počíta sa len z článkov za posledných 70 dní a musia byť v tom období aspoň 3 články s karmou. Ak za toto obdobie bloger/-rka nemá aspoň 3 články s karmou, celková karma je nulová. Dokumentácia ku karme je na tejto stránke.

 

Karma článku
Karma článku sa vypočíta až vtedy, keď dosiahne počet prečítaní 100. Dovtedy má článok karmu "nový".

 

Výpočet karmy článku
Vzorec na výpočet karmy článku je KARMA=(čítanosť/400) + (kliknutia/čítanosť x 100). Platí do počtu prečítaní 4000. Nad tento počet sa už ďalšie body za čítanosť nad tento počet nezarátavajú. Karma článku môže spočiatku aj klesnúť, ak čítanosť stúpa rýchlejšie než počet kliknutí na karmu. Dokumentácia ku karme je na tejto stránke.

 

Článok bez klikania na karmu
Existujú dva druhy článkov, u ktorých sa nepočíta karma a nie je v nich ani zobrazené tlačidlo na kliknutie na karmu: súkromný článok (teda taký, ktorý je umiestnený len na osobnom blogu a nie na titulke blog.sme.sk) a krátky článok (celý jeho text je vložený do perexu).

 

Kde sa opýtať na informácie
Otázky môže bloger písať do diskusie v operátore blogu (diskusia Otázky, oznámenia, odkazy adminom), odkazom na meno "info", e-mailom alebo priamo konkrétnym administrátorom, ktorých možno nájsť na info.blog.sme.sk (napravo pod logom).

 

Čas článku
Prvotné nastavenie času článku je vždy moment, kedy sa začne článok vytvárať. Pred aktivovaním článku je teda vždy potrebné upraviť čas tak, aby súhlasil s aktuálnym časom (po napísaní článku), prípadne ho nastaviť dopredu ako naplánovaný čas aktivovania. V každom prípade treba pred aktivovaním článku čas skontrolovať, lebo zmena času už publikovaného článku je proti pravidlám (hlavne, ak je to robené so zámerom sa opäť dostať navrch stránky), vôbec sa neodporúča po pribudnutí príspevkov do diskusie (majú zaznačený čas).

 

Požiadavky RSS
Na pochopenie počtu požiadaviek RSS treba najprv ozrejmiť, čo to vôbec RSS je. Každý bloger má na svojom blogu položku kanála RSS. Je to softvérová technológia na odoberanie noviniek z daného blogu. Ak niekto začne odoberať RSS blogu, v jeho počítači (v čítačke RSS – prehliadači, poštovom programe alebo samostatnom programe, podľa toho, čo používa na RSS) sa pri každom publikovaní nového článku na danom blogu objaví čitateľovi v jeho čítačke RSS oznámenie s nadpisom článku a perexom. Je to také rýchle automatické informovanie o zmene na danom blogu. Počet požiadaviek znamená, koľkokrát bolo z počítačov čitateľov požiadané o výpis kanála RSS (teda noviniek) z tvojho blogu. Nie je to teda počet ľudí, ktorí RSS z daného blogu odoberajú.

 

Prvý článok
Treba ísť v operátore blogu do položky Moje články a tam stlačiť tlačidlo Pridať nový článok. Otvorí sa editor článku – vyplniť nadpis, perex (prvý odsek článku) a zvyšnú časť článku do hlavného poľa. Dole nastaviť zaradenie do rubrík a iné. Návod je na stránke Najčastejšie otázky blogerov v časti Písanie článkov (otázka Ako napíšem nový článok?).

 

Zoznam Moje články neukazuje všetky články (NOVÉ – 7.2.2009)
Otvorili ste Moje články a v zozname nevidíte všetky svoje články? Nemáte správne nastavené časové obdobie, z ktorého sa majú články v zozname zobrazovať. Nastavte dole pod zoznamom vašich článkov časové obdobie (napr. od 1.1.2005 do 31.12.2010) a stlačte tlačidlo Nastaviť. Toto nastavenie ostane zachované (ak v prehliadači nevymažete súbory cookies).

 

PrintScreen (snímka obrazovky)
Bude sa vám to hodiť, ak vás požiadame o zaslanie snímky obrazovky (pri zisťovaní chyby).
1. Na klávesnici stlačiť kláves PrintScreen (PrtSc).
2. Otvoriť nejaký obrázkový editor (Maľovanie, IrfanView atď.).
3. Ponuka Upraviť > Prilepiť (alebo Vložiť), vloží sa obsah schránky Windows (to je tým klávesom skopírovaný obsah obrazovky).
4. Označiť myšou časť, ako ju chceme orezať a príkaz Upraviť > Orezať (alebo podobný).
5. Uložiť obrázkový súbor.

 

Preberanie článkov do rubrík
Ak ste dostali automatickú správu o prevzatí článku do sekcie SME.sk, znamená to nasledovné: článok sa bude okrem stránky blog.sme.sk zobrazovať aj na príslušnej podstránke SME, napr. zaujimavosti.sme.sk, pocitace.sme.sk, kultura.sme.sk alebo inej. Článok tu zostane, kým ho z miesta nevytlačia novšie, v niektorých prípadoch je to niekoľko dní, inokedy len pár hodín. Články do sekcií SME.sk schvaľujú administrátori raz denne, VIP-blogerom sú tam zaraďované automaticky. Články, ktoré boli prevzaté do niektorej sekcie SME.sk, nemôže bloger následne modifikovať (netýka sa to VIP-blogerov). O ich opravu alebo vymazanie treba požiadať administrátora – pošlite názov príslušného článku a čo konkrétne potrebujete opraviť.

 

Cookies
Súbory cookies sú malé textové súbory, ktoré webová stránka ukladá do vášho počítača. Obsahujú informácie o vašich nastaveniach danej stránky a podobne. Server SME.sk využíva cookies hlavne v diskusiách (pomocou nich sa napríklad pamätá vaše prihlásenie do diskusií). Pri prístupe do diskusií alebo do operátora blogu je preto potrebné mať vo svojom prehliadači povolené ukladanie súborov cookies. Príklad povolenia cookies v troch najpoužívanejších prehliadačoch:
Internet Explorer 7: ponuka Nástroje > Možnosti siete Internet > Ochrana osobných údajov > úroveň Stredne vysoká
Firefox: ponuka Nástroje > Možnosti > Súkromie > začiarknuť Povoliť serverom nastavovať cookies
Opera: ponuka Nástroje > Rýchle nastavenie > Povoliť cookies

 

Ako napísať "krátky" článok
Článok s karmou "krátky" sa hodí v prípade, že nechcete pri článku počítať karmu, ale zároveň ho chcete mať na titulnej strane blog.sme.sk (teda nechcete "súkromný" článok). Vytvoríte ho tak, že celý text článku zapíšete do poľa Perex a do zvyšku článku už nenapíšete nič.

 

Osobné rubriky
Na blogu si môžete vytvoriť osobné rubriky a triediť do nich svoje články (v operátore blogu je to položka Rubriky). Minimálne jedna osobná rubrika musí byť aktívna. Každý článok musí mať priradenú osobnú rubriku. Ak napríklad vymažete všetky osobné rubriky, vyskytnú sa problémy s aktivovaním, úpravou či zrušením článku. Alebo sa môže stať, že aktívny článok, ktorý po vymazaní rubrík nemá osobnú rubriku, z blogu "zmizne". Články si môžete vo svojich osobných rubrikách kedykoľvek presúvať, ale opäť platí pravidlo: články, ktoré boli prevzaté do niektorej sekcie SME.sk, nemôže bloger následne upravovať (netýka sa to VIP-blogerov). O ich úpravu (čiže aj nastavenie inej osobnej rubriky) treba požiadať administrátora – poslať ID príslušných článkov.

 

Počítadlo návštev na blogu
Ak chcete mať na blogu svoje počítadlo návštev, musíte sa zaregistrovať u niektorej zo služieb, ktoré ho ponúkajú – napr. Toplist.sk, Naj.sk či Blueboard.cz. Tam si necháte vygenerovať svoj HTML kód počítadla a ten vložíte v operátore blogu do Autor info > O autorovi alebo O blogu.

 

Honoráre za články
Redakcia SME vypláca honoráre za články prevzaté do tlačenej verzie denníka SME (s výnimkou kratších textov na stránke publicistiky). Články z blogov ale môžu byť prevzaté aj do iných príloh denníka SME (napr. Žena). Za všetky takto vytlačené články dostáva bloger honorár vypočítaný podľa dĺžky textu a pred vyplatením je zdanený. Články uverejnené v tlačenom médiu môžu byť bez predchádzajúceho upozornenia redakčne upravené. Publikovanie článkov v tlačenej verzii sa blogerovi neoznamuje. Jediná možnosť, ako neprepásť svoje články v tlačenom SME, je pravidelne si ho kupovať. Okrem toho ešte SME.sk každý mesiac odmeňuje honorárom zhruba 20 článkov z blogov, tzv. Články mesiaca. Odmeňované články sú vyberané na základe subjektívneho hodnotenia administrátormi. Výber nesúvisí priamo s karmou ani čítanosťou článkov. Odmena za články mesiaca je vo výške 28 € pred zdanením.
Pre výplatu honoráru je nutné, aby mal bloger vyplnené číslo účtu – v operátore blogu je to v časti Autor info položka Číslo účtu. Honoráre sa vyplácajú prevodom na účet spravidla v nasledujúcom mesiaci.

 

Zabudnuté heslo
V prípade, že zabudnete svoje prihlasovacie údaje do operátora blogu, pošlite e-mailom žiadosť o ich zaslanie, resp. vynulovanie hesla. Do 24 hodín vám administrátor blogu pošle nové prihlasovacie údaje. Žiadosť o prihlasovacie údaje musí byť poslaná z e-mailovej adresy, ktorú ste vyplnili pri registrácii, inak vám administrátor tieto údaje neposkytne. Ak k registračnej e-mailovej schránke už nemáte prístup, môžete poslať žiadosť aj z inej e-mailovej adresy – v takom prípade budete musieť administrátorovi preukázať svoju identitu napr. poštovou adresou, telefónnym číslom a podobne.

 

Vymazanie článku (NOVÉ – 7.2.2009)
Článok vymazať či deaktivovať môžete, ale vaši čitatelia si potom môžu domýšľať, prečo ste to urobili. Je to však slobodné rozhodnutie blogera – často ide o osobné dôvody. Ak teda chcete článok vymazať, otvorte v operátore blogu položku Moje články, kliknite na príslušný článok (čím ho otvoríte ako keď ste ho písali) a pod textom dole stlačte tlačidlo Zmazať článok alebo nastavte položku Stav na Neaktívny (tento sa nepresunie do koša, ale z blogu zmizne) alebo Zrušený.
Ak článok vymažete alebo zrušíte, presunie sa do Koša. V prípade, že budete chcieť článok obnoviť, môžete Kôš otvoriť na stránke Moje články – dole kliknete na Zobraziť odpadkový kôš (zrušené články), otvoríte článok a dole stlačíte tlačidlo Obnoviť článok.
Poznámka: Články, ktoré boli prevzaté do niektorej sekcie SME.sk, nemôže bloger následne modifikovať (netýka sa to VIP-blogerov). O ich vymazanie treba požiadať administrátora – pošlite názov príslušného článku a požiadajte o jeho vymazanie.

 

Zrušenie celého blogu
V prípade, že chcete svoj blog úplne zrušiť, stačí e-mailom poslať žiadosť o jeho zrušenie. Blog bude do 24 hodín zrušený, vaše meno zmizne zo zoznamu blogerov, nebude už prístupný žiadny článok daného blogu a nebude už ani možné prihlásiť sa do operátora blogu. Preto si pred podaním žiadosti o zrušenie uložte svoje články, ak ich chcete mať uložené v počítači. Články z vášho konta nezmiznú (len sú nedostupné) a celé konto ostane zachované pre prípad, že sa neskôr rozhodnete blog obnoviť. Obnovenie blogu po zrušení na vlastnú žiadosť je však možné až po uplynutí aspoň 6 mesiacov od zrušenia.

 

DISKUSIE

Konto blogera a konto diskutujúceho
Problém:
Založili ste si blog a chcete sa zapojiť do diskusie od svojím článkom. V diskusii sa chcete prihlásiť menom a heslom z blogu, ale nefunguje to.
Riešenie:
Diskusný systém používa iné prihlasovacie údaje (až do doby, kým nebudú tieto služby SME.sk prepojené). Je potrebné založiť si diskusné konto, registrácia sa robí na tejto stránke.

 

Odkaz na blog v diskusiách
Ak chcete mať pod svojimi diskusnými príspevkami odkaz na blog, prejdite do svojho profilu diskutéra a vyplňte adresu na blog. Zároveň musíte mať vyplnené meno a priezvisko. Uložte zmeny v profile diskutéra a počkajte na overenie administrátorom. Pri overovaní vám administrátor zmení diskusný alias na meno/priezvisko. Každý diskutér totiž musí mať alias v tvare meno/priezvisko, ak chce mať v diskusiách zobrazený odkaz na blog.

 

Zmena e-mailu v diskusiách
V prípade potreby zmeny e-mailovej adresy v diskusnom systéme stačí ísť do svojho profilu, dole je tlačidlo Zmena e-mailovej adresy. Treba tam zadať novú adresu a heslo. Po odoslaní formulára bude na zadanú novú e-mailovú adresu odoslaná aktivačná linka. Zmena sa vykoná až po kliknutí na túto linku.

 

Karma diskutujúceho
Je prepočítavaná automaticky podľa veľmi zložitého vzorca, na jej výpočet majú vplyv rôzne faktory. Jedným z nich je klikanie ostatných diskutérov na plus/mínus, čím ohodnocujú príspevky daného diskutéra. Vzorec výpočtu – čo všetko a ako vplýva na karmu diskutéra, je neverejný a pozná ho minimum ľudí, aby nedochádzalo k ovplyvňovaniu. Vzorec nepozná ani väčšina administrátorov diskusného systému a nemajú ani možnosť karmu zmeniť.

 

Úprava zverejneného príspevku v diskusii
Už zverejnené diskusné príspevky sa nedajú editovať. To znamená, že ak v príspevku urobíte chybu a chcete ju opraviť, nie je to možné. Ani administrátor diskusií nemá možnosť upravovať príspevky. Príspevok sa dá jedine vymazať ako celok a môžete ho prípadne zadať znova. Ak je to nutné, požiadajte o vymazanie príspevku tlačidlom Oznám správcovi a vyplňte zdôvodnenie. Ak však už na váš príspevok niekto reagoval, vymazanie nebude možné, pretože by sa tým vymazala celá diskusná vetva.

 

Na diskusie.sme.sk si systém nepamätá prihlásenie
Ak si systém diskusie.sme.sk nepamätá vaše predchádzajúce prihlásenie, s veľkou pravdepodobnosťou je problém vo vašom prehliadači, resp. v súboroch cookies, ktoré si za týmto účelom prehliadač ukladá. Ako prvý pokus o nápravu odporúčame vymazať v prehliadači súbory cookies servera diskusie.sme.sk, aby sa po ďalšom prihlásení vytvorili nové (nepoškodené).
Príklad vymazania súborov cookies v troch najpoužívanejších prehliadačoch:
Internet Explorer 7: ponuka Tools (Nástroje) > Internet Options (Možnosti siete Internet) > karta General (Všeobecné) > Browsing history (História prehľadávania) > Delete (Vymazať/Odstrániť) > Cookies > Delete (Vymazať/Odstrániť)
Firefox 3: ponuka Tools (Nástroje) > (Options) Možnosti > Privacy (Súkromie) > View cookies (Zobraziť cookies) > Search (Hľadať) > diskusie.sme.sk > Delete cookie (Odstrániť cookie)
Opera: ponuka Nástroje > Pokročilé > Cookies > diskusie.sme.sk > Odstrániť/Vymazať

 

Diskusný príspevok bez stopy zmizol!
Napísali ste diskusný príspevok a neskôr z diskusie zmizol? Administrátori ho vymazali bez stopy?
Nie, nebol vymazaný bez stopy. Okrem blokovania príspevkov porušujúcich Kódex diskutujúceho (resp. nahradenia príspevku nápisom o porušení Kódexu) majú administrátori právo "skryť" diskusné príspevky, ktoré možno priamo Kódex diskutujúceho neporušili, ale buď nesúvisia s článkom, ku ktorému sa diskutuje, alebo zbytočne obťažujú ostatných diskutérov alebo diskusiu zahlcujú či zneprehľadňujú. Každý prihlásený diskutér však má možnosť otvoriť si úplnú diskusiu obsahujúcu aj zablokované a skryté príspevky. Linka na úplnú diskusiu je naspodku stránky aj na jej pravej strane. Tento systém moderovania diskusií bol zavedený v auguste 2008 a je vysvetlený v tomto článku.

 

Zrušenie konta diskutujúceho
Konto v diskusnom systéme SME.sk sa zrušiť nedá. Ak nechcete ďalej diskutovať, proste ďalej neprispievajte. Konto možno z našej strany len zablokovať a nebude už prístupné – to sa ale robí z našej strany zvyčajne iba v prípade opakovaného a hrubého porušovania pravidiel, ale môžeme ho zablokovať aj na vlastnú žiadosť. Požiadať o zablokovanie konta možno e-mailom, žiadosť pošlite z e-mailovej adresy, na ktorú je konto vedené. Nemôžeme však vymazať diskusné príspevky tohto konta, pretože by sme spolu s nimi vymazali aj reakcie na ne. Mohli by sme iba všetky príspevky nahradiť nápisom o porušení pravidiel, čo by ale nezodpovedalo skutočnosti.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?